کالای دیجیتال

۱۲ مدل مانیتور گیمینگ همراه با خرید آنلاین

بهترین ها با ورندل

گیمرهای حرفه‌ای همیشه پس از آسوده شدن از بابتِ انتخاب قطعات کیس گیمینگ و مونتاژ پی‌سی مورد علاقه‌ی خود برای بازی، باید به فکر انتخاب مانیتوری متناسب با خواسته و توان کامپیوتر گیمینگ خود نیز باشند. یک پی‌سی مخصوص بازی بدون استفاده از مانیتوری توانمند و با قابلیت‌های مناسب نمی‌تواند تجربه‌ی بصری عالی و متمایز از کنسول‌های بازی را در اختیار گیمر قرار دهد. می‌دانیم که تا کنون کنسول‌های بازی عموما به نمایشگرها یا تلویزیون‌های معمولی متصل می‌شده‌اند که توانایی نمایش تصاویر ۶۰ هرتزی و با کیفیتِ رایج را داشته‌اند، اما مانیتورهای مخصوص پی‌سی سالیان متمادی است که به قابلیت‌های پیشرفته‌تری مجهز هستند تا تصاویر را روانتر، با کیفیت برتر و تاخیر کمتر نمایش دهند و این مهم بدون داشتن کارت گرافیک و اجزای قدرتمند در رایانه‌ی بازی میسر نمی‌شود.

رزولوشن (Resolution)

اولین و مهم‌ترین عاملی که برای انتخاب مانیتور مناسب گیم در نظر می‌گیریم، رزولوشن است. رزولوشن اصطلاحی است که از آن برای ذکر تعداد پیکسل‌های موجود در هر صفحه نمایش استفاده می‌شود؛ این مقدار که غالبا به صورت یک جفت عدد زوج بکار برده میشود، نشان میدهد که در صفحه نمایش مورد نظر چه تعداد پیکسل وجود دارد. درواقع رزولوشن معیاری برای سنجش وضوح و کیفیت تصویر است.

وضوح بالاتر به معنای تعداد پیکسل بالاتر است که به نوبه خود به معنای جزئیات بصری بهتر و وضوح تصویر بالاتر است. امروزه مانیتورهای مناسب بازی غالبا در وضوح (۱۰۸۰p (Full HD و (۱۴۴۰p (QHD/2K و (۲۱۶۰p (UHD/4K عرضه می‌شوند.

یک کامپیوتر مخصوص بازی به همراه دو مانیتور گیمینگ و کیبورد و ماوس RGB رنگی

اندازه صفحه نمایش

اندازه صفحه نمایش مانیتورها آن چنان اهمیتی ندارد و اینکه کدام سایز را انتخاب کنید کاملاً به خود شما بستگی دارد. با این حال، اگر قصد تهیه مانیتور ۱۰۸۰p را دارید، بهتر است بزرگتر از ۲۴ اینچ نباشید زیرا تراکم پیکسل پایین‌تر تجربه نامناسبی به شما خواهد داد. با این حال سایز مانیتور ۲۱ تا ۲۷ اینچ باقی بهترین تعادل برای وضوح دید و راحتی را به شما برای گیم می‌دهد.

نرخ تازه سازی تصویر (Refresh rate)

نرخ تازه سازی یک مانیتور که با فرکانس (هرتز/Hz) اندازه گیری می‌شود، تعداد به روز رسانی‌های مانیتور در یک ثانیه است. این ویژگی همچنین تعیین می‌کند که مانیتور چند فریم در ثانیه قادر به نمایش تصویر است. البته نباید نرخ تازه سازی تصویر (Refresh rate) را با نرخ فریم (Frame rate) که عاملی است برای سرعت پردازش خروجی کارت گرافیکی، اشتباه گرفت.

انواع پنل‌ های نمایشگر

پنل‌های IPS بهترین و متوازن‌ترین فناوری موجود از نظر کیفیت تصویر ، دقت نمایش رنگ‌ها و زاویه‌ی دید هستند

نمایشگرهای رایج امروزی از نوع LCD (مخفف liquid-crystal displays یا نمایشگرهای کریستال مایع)، یک نمایشگر با صفحه‌ی تخت هستند که از کریستال‌های مایع و تعدادی فیلترهای پلاریزه تشکیل شده‌اند. کریستال‌های مایع مستقیما نوری تابش نمی‌کنند و از نور پس‌زمینه برای تابش نور و نمایش تصاویر در رنگ‌های مختلف کمک می‌گیرند. در LCD-های قدیمی از لامپ فلورسنت برای تولید نور پس‌زمینه استفاده می‌شد، اما مدت مدیدی است که استفاده از دیودهای نوری یا LED-ها برای تولید نور، جایگزین لامپ‌های فلورسنت شده که هم مصرف کمتری دارند و هم کنتراست بالاتری تولید می‌کنند. به LCD-هایی که از LED برای نور پس‌زمینه استفاده می‌کنند هم به اختصار LED گفته می‌شود که برخی به اشتباه تصور می‌کنند جایگزین LCD شده است، در حالی که فقط بخش تولید روشناییِ آن تغییر کرده است. QLED هم فناوری جدید شرکت سامسونگ بر اساس همان LCD-ها است که برای نور پس زمینه از نانوذراتی به نام Quantom Dot استفاده می‌کند که در نمایش رنگ‌ها و سایه‌ها بهتر عمل می‌کند.

پنل‌های مدرن‌تر و جدیدترِ OLED بر خلاف LCD-ها، از دیودهای نوری ساخته می‌شوند که داتا نور تولید می‌کنند و نیاز به نور پس‌زمینه ندارند. پنل‌های OLED (مخفف organic light-emitting diode) هنوز هم به خاطر قیمت بسیار بالا و دشوار بودن تولید در ابعاد بزرگ برای استفاده در نمایشگرهای پی‌سی رایج نشده‌اند و در اینجا موضوع بحثِ ما نیستند. اما LCD-ها از انواع مختلفی ساخته می‌شوند که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت.

پنل TN

پنل‌های TN (مخفف Twisted Nematic) دیرزمانی است که در نمایشگرها استفاده می‌شوند، بیشترین میزان تولید و کمترین قیمت تمام شده‌ی ساخت را دارند و در عین حال بزرگترین مزیتشانT کمترین زمان پاسخ‌گویی (response time) در بینِ انواع موجود است. اما در سوی دیگر هم نقطه ضعف این پنل، زاویه‌ی دیدِ محدود و کنتراست کمتر نسبت به انواع دیگر است. پنل‌های TN فقط می‌توانند ۶ بیت را برای هر رنگ در طیف رنگی تولید کنند (طیف رنگی کامل برای ۱۶.۷ میلیون رنگ متشکل از ۳ رنگ آبی، قرمز و سبز با داده‌های ۸ بیتی است که در مجموع ۲۴ بیت داده‌ را تشکیل می‌دهند) و از تکنیکی با نام dithering برای شبیه‌سازی رنگ‌های دیگر استفاده می‌کنند. اما کیفیت پنل‌های TN در سال‌های اخیر بسیار بهبود یافته است و مدل‌های رده بالای آن کیفیت قابل پذیرشی را در بسیاری از کارکردها به نمایش می‌گذارند.

پنل VA

پنل‌های VA (مخففی از Vertical Alignment) قادر به نمایش طیف‌های رنگی با کیفیت بالاتری نسبت به پنل‌های TN هستند و زاویه‌ی دید بهتری نسبت به آنها دارند. با وجودِ این برتری‌ها، سرعت پاسخ‌گویی آنها در کل نسبت به پنل‌های TN و حتی IPS پایین‌تر است. کنتراست این مدل‌ها معمولا بالاتر از متوسط پنل‌های دیگر است و رنگ سیاه و صحنه‌های تاریک را با کیفیتِ واقعی‌تری نشان می‌دهند. پنل‌های VA قادر به تولید رنگ‌های ۸ بیتی هستند و انواعی از آنها را می‌توان MVA ،S-PVA و البته AMVA (مخففی از Advanced MVA) نام برد.

پنل IPS

شاید بتوان پنل‌های IPS (مخففی از In Plane Switching) را بهترین و متوازن‌ترین فناوری موجود از حیث کیفیت تصویر و دقتِ نمایش رنگ‌ها و زاویه‌ی دید خطاب کرد. از این رو برای طراحی، کارهای گرافیکی و تولید محتوای رسانه‌ای مقبولیت و اولویت بیشتری دارند. سرعت پاسخ‌گویی این پنل‌ها از انواع VA بیشتر، ولی از TN کمتر است. همچنین این پنل‌ها هم ۸ بیتی هستند و طیفِ کامل رنگی را پشتیبانی می‌کنند. گونه‌های S-IPS و H-IPS از زیرمجموعه‌های این فناوری هستند و پنل‌های PLS سامسونگ نیز در اصل با فناوری IPS تولید می‌شوند. PLS زاویه‌‌ی دید بهتر و روشنایی بیشتری را ارائه می‌کند. حتی پنل AHVA هم که توسط سازنده‌ی معروف پنل به نام AUO ابداع شد، بر خلاف تصورِ برخی نوعی پنل IPS است و نه VA.

 

کیفیت نمایش رنگ در ابعاد پیکسل پنل های TN - IPS و VA از زوایای مختلف

کیفیت نمایش رنگ در ابعاد پیکسلی در پنل‌های IPS ،TN و VA از بالا به ترتیب از روبرو، بالا، پایین و کناره‌ها

 

نرخ نوسازی تصویر (Refresh rate)

نرخ نوسازی تصویر یا Refresh rate، به تعداد بروزرسانی‌ها یا ترسیم‌های تصویرِ نمایشگر در یک ثانیه گفته می‌شود و مبنای آن هم واحد محاسبه‌ی فرکانس یعنی هرتز است. یک پنل ۶۰ هرتزی تا ۶۰ دفعه در ثانیه، تصویر دریافتی از کارت گرافیکی را بازسازی می‌کند.

سرعت نمایش صحنه‌ای از یک بازی تیراندازی در فرکانس‌های مختلف روی نمایشگر و تفاوت آنها

البته نباید Refresh rate را با Frame rate یا نرخ فریم که برای سرعت پردازش خروجی کارت گرافیکی استفاده می‌شود اشتباه گرفت، چرا که نرخ نوسازی تصویر می‌تواند تکرار دوباره‌ی یک فریم را دربربگیرد، اما فریم ریت به تعداد تکرار کل یک فریم را با داده‌های جدید برای نمایش در مانیتور اشاره می‌کند.

G-Sync در برابر FreeSync

در ابتدای مقاله اشاره کردیم که انویدیا و ای‌ام‌دی برای رفع مشکل پارگی تصاویر (Screen Tearing) که گاهی اوقات بسیار هم آزاردهنده می‌شود، هر یک فناوری‌های اختصاصی خود را برای رفع این معضل از طریق ارائه‌ی شیوه‌ای برای اجرای نرخ نوسازی تصویر پویا(Adaptive Refresh rate) توسعه دادند. فناوری G-Sync نیاز به تعبیه‌ی یک تراشه‌ی سخت‌افزاری در داخل نمایشگر دارد، اما FreeSync از قابلیت کارت گرافیک برای همگام‌سازی نرخ فریم و نرخ بازسازی تصویر در مانیتور بر اساس استاندارد Adaptive Sync استفاده می‌کند و نیاز به سخت‌افزار مجزا در داخل نمایشگر ندارد.

در ادامه این مطلب از راهنمای خرید مانیوتور گیمینگ توجه شما را به۲۵ مدل برتر از این نوع محصولات جلب می نماییم. ناگفته نماند تمام این محصولات از کیفیت قابل توجهی برخوردار هستند و دارای مناسب ترین قیمت نیز می باشند. شما عزیزان می توانید با مطالعه هر مورد به اطلاعات بیشتر در خصوص محصول انتخابی تان دست پیدا کنید.


مانیتور ام اس آی مدل Optix G27CQ4 سایز ۲۷ اینچ

مانیتور ام اس آی مدل Optix G27CQ4 سایز 27 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۶۱۱.۵×۴۵۷.۹×۲۲۵.۴ میلی‌متر
 • وزن
  ۵.۴ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور صنعتی پاناسونیک مدل LH-49RM1MX سایز ۴۹ اینچ

مانیتور صنعتی پاناسونیک مدل LH-49RM1MX سایز 49 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۱۱۰۴x692x270 میلی‌متر
 • وزن
  ۱۵ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور صنعتی ال جی مدل ۶۵SM5C سایز ۶۵ اینچ

مانیتور صنعتی ال جی مدل 65SM5C سایز 65 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۱۴۵۶x838x41 میلی‌متر
 • وزن
  ۲۷ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور صنعتی پاناسونیک مدل LH-32RM1MX

مانیتور صنعتی پاناسونیک مدل LH-32RM1MX

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۷۳۳x193x474 میلی‌متر
 • وزن
  ۴ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور صنعتی ال جی مدل ۴۹VL5F سایز ۴۹ اینچ

مانیتور صنعتی ال جی مدل 49VL5F سایز 49 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۱۰۷۷.۶×۶۰۷.۸×۸۹.۷ میلی‌متر
 • وزن
  ۱۷.۸ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور صنعتی ال جی مدل ۵۵SM5 سایز ۵۵ اینچ

مانیتور صنعتی ال جی مدل 55SM5 سایز 55 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۱۲۳۸×۷۱۴.۹×۳۸.۶ میلی‌متر
 • وزن
  ۱۷.۳ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور مخصوص بازی ایسر مدل KG1 KG241Q S UM.UX1EE.S04 سایز ۲۳.۸ اینچ

مانیتور مخصوص بازی ایسر مدل KG1 KG241Q S UM.UX1EE.S04 سایز 23.8 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۵۶۷×۲۳۱.۸×۴۳۷.۶ میلی‌متر
 • وزن
  ۴.۱۷ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور ام اس آی مدل Optix MAG274R سایز ۲۷ اینچ

مانیتور ام اس آی مدل Optix MAG274R سایز 27 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۶۱۴.۹×۵۳۲.۷×۲۰۶.۷ میلی‌متر
 • وزن
  ۶.۰۵ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور صنعتی بنکیو مدل PL490 سایز ۴۹ اینچ

مانیتور صنعتی بنکیو مدل PL490 سایز 49 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۱۰۷۷.۶×۶۰۷.۸×۱۰۳.۸ میلی‌متر
 • وزن
  ۲۱.۶ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور مسترتک مدل XG345VQ CURVE سایز ۳۴ اینچ

مانیتور مسترتک مدل XG345VQ CURVE سایز 34 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۸۰۷x231x531 میلی‌متر
 • وزن
  ۷.۳ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور خمیده ال جی مدل ۳۸WK95C-W سایز ۳۸ اینچ

مانیتور خمیده ال جی مدل 38WK95C-W سایز 38 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۸۹۷x394x91 میلی‌متر
 • وزن
  ۹ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور ام اس آی مدل PRO MP221 سایز ۲۲ اینچ

مانیتور ام اس آی مدل PRO MP221 سایز 22 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۵۰۴.۸×۳۷۴.۵×۱۸۱.۹ میلی‌متر
 • وزن
  ۳۹۰۰ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور مایا مدل MO24 Z Series سایز ۲۴ اینچ

مانیتور مایا مدل MO24 Z Series سایز 24 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۷۲۳x512x209 میلی‌متر
 • وزن
  ۶.۶۳ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور ایسر مدل NITRO QG1 QG241Ybii UM.QQ1EE.004 سایز ۲۳.۸ اینچ

مانیتور ایسر مدل NITRO QG1 QG241Ybii UM.QQ1EE.004 سایز 23.8 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۴۱۱.۷×۲۲۰.۷×۵۴۰.۲ میلی‌متر
 • وزن
  ۳.۸۵ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور ایکس ویژن مدل XK2410H سایز ۲۳.۸ اینچ

مانیتور ایکس ویژن مدل XK2410H سایز 23.8 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۳۹۶x377x542 میلی‌متر
 • وزن
  ۳ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور ام اس آی مدل PRO MP271P سایز ۲۷ اینچ

مانیتور ام اس آی مدل PRO MP271P سایز 27 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۶۱۲.۶×۲۲۸.۹×۴۰۵.۴ میلی‌متر
 • وزن
  ۵.۳ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور مخصوص بازی سامسونگ مدل LC27G55TQ-W سایز ۲۷ اینچ

مانیتور مخصوص بازی سامسونگ مدل LC27G55TQ-W سایز 27 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۶۱۴.۶×۳۸۲.۸×۱۲۰ میلی‌متر
 • وزن
  ۴.۵ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور ام اس آی مدل Optix PAG304CR سایز ۳۰ اینچ

مانیتور ام اس آی مدل Optix PAG304CR سایز 30 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۷۰۱x23x381 میلی‌متر
 • وزن
  ۵.۹ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور مخصوص بازی سامسونگ مدل LS22R350FH-M سایز ۲۲ اینچ

مانیتور مخصوص بازی سامسونگ مدل LS22R350FH-M سایز 22 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۴۸۸.۱۸×۲۹۱.۸۴×۴۶.۹ میلی‌متر
 • وزن
  ۲.۷۹ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور ایسر مدل Nitro KG272S UM.HX2EE.S02 سایز ۲۷ اینچ

مانیتور ایسر مدل Nitro KG272S UM.HX2EE.S02 سایز 27 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۶۱۲x366x67 میلی‌متر
 • وزن
  ۴.۴۷ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور صنعتی پاناسونیک مدل GTH-43CQ1 سایز ۴۳ اینچ

مانیتور صنعتی پاناسونیک مدل GTH-43CQ1 سایز 43 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۹۶۹x566x77 میلی‌متر
 • وزن
  ۹ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور جی پلاس مدل GDM-225JN سایز ۲۲ اینچ

مانیتور جی پلاس مدل GDM-225JN سایز 22 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۴۸۶x35x286 میلی‌متر
 • وزن
  ۱.۵ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور صنعتی ال جی مدل ۸۶BH5C سایز ۸۶ اینچ

مانیتور صنعتی ال جی مدل 86BH5C سایز 86 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۲۱۵۸x81x348 میلی‌متر
 • وزن
  ۲۰.۵ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور مسترتک مدل PB275Q سایز ۲۷ اینچ

مانیتور مسترتک مدل PB275Q سایز 27 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۶۱۲.۲x516x190 میلی‌متر
 • وزن
  ۷.۷ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور ایسوس مدلVZ249HEسایز ۲۳.۸ اینچ

مانیتور ایسوس مدلVZ249HEسایز 23.8 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۱۲۸x505x607 میلی‌متر
 • وزن
  ۲.۹ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور صنعتی وستل مدل UHH65UG12 سایز ۶۵ اینچ

مانیتور صنعتی وستل مدل UHH65UG12 سایز 65 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۱۴۵۹x841x96 میلی‌متر
 • وزن
  ۲۲ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور خمیده سامسونگ مدل LC27R500FH-M سایز ۲۷ اینچ

مانیتور خمیده سامسونگ مدل LC27R500FH-M سایز 27 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۶۱۴.۲×۳۶۲.۸×۹۴.۴ میلی‌متر
 • وزن
  ۴.۳ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور مخصوص بازی جی پلاس مدل GGM-K327QN سایز ۳۲ اینچ

مانیتور مخصوص بازی جی پلاس مدل GGM-K327QN سایز 32 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۴۲۲.۶×۱۰۲.۵×۷۱۱ میلی‌متر

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور دل مدل E2420HS سایز ۲۴ اینچ

مانیتور دل مدل E2420HS سایز 24 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۵۵۰x419x17 میلی‌متر
 • وزن
  ۴.۱۹ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


مانیتور خمیده ال جی مدل ۳۴GL750-B سایز ۳۴ اینچ

مانیتور خمیده ال جی مدل 34GL750-B سایز 34 اینچ

مشخصات ظاهری

 • ابعاد
  ۸۲۰x365x87 میلی‌متر
 • وزن
  ۸.۳ کیلوگرم

تصاویر، قیمت روز و خرید


ضمن تشکر و امیدواری از مفید بودن این مطلب در راستای انتخاب و خرید شما، خواندن راهنمای خرید ساپورت و خرید مانتو ریرا نیز به شما توصیه می کنیم. شما مخاطبان عزیز می توانید از طریق فرم ارسال دیدگاه هر نوع سوال و نظر خود را با تیم پشتیبانی ورندل در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا